Poradniki Ciekawostki

O czym należy pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

Zgon bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem niesłychanie zawiłym i związanym z niesympatycznymi emocjami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtedy, iż ciało pozostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w następstwie tego nic dziwacznego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem przewozu mogą być przewiezione zwłoki?

Aktualne przepisy honorują transport zwłok przeróżnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu stosuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Należałoby nie zapominać, iż środek transportu w wielu przypadkach wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z przewozem zwłok ponieść. W niektórych wypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeśli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest nazbyt kolosalny. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie pozwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Jakich formalności wypada dopełnić, żeby zdobyć zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Należy pamiętać, iż sprowadzenie zwłok z zagranicy możliwe jest tylko wtedy, kiedy dopełni się paru formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pochowane. Starosta wydaje aprobatę dopiero po konsultacji z właściwym inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero w owym czasie, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i zaświadczenia są wydawane wtedy, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty są w stanie ubiegać się też krewni boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub ewentualnie wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie można sprowadzić do Polski dopiero po upływie dwóch lat.

Z jakiego powodu wsparcie profesjonalnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to poprawny wybór?

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, porządnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty trzeba zdobyć, aby sprowadzenie zwłok było możliwe. W wypadku przewozu samochodowego zatroszczy się o pojazd spełniające wszystkie obowiązujące wymogi. To właśnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. Pozwoli to obniżyć stres, który oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.
 
 

scroll to top