Poradniki Ciekawostki

Jak zweryfikować swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa zezwala nam sprawdzić, na jakie zadłużenie w stosunku do banku możemy sobie pozwolić. Warto posiadać wiedzę w tym temacie, nie tylko wtenczas, kiedy planujemy nabycie nieruchomości. Radzimy, w jaki sposób jesteśmy w stanie zweryfikować swoją zdolność kredytową oraz jak jesteśmy w stanie ją polepszyć.

Czym właściwie jest zdolność kredytowa?
Każdy kredyt połączony jest z obowiązkiem spłaty. W szeregu przypadków jest to poważne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez sporo lat. Przepisy lokalnego prawa też podchodzą do tego tematu niezwykle restrykcyjnie, poprzez nakładanie na banki oraz inne instytucje pieniężne, a także ich klientów, dużo obowiązków. Ich misją jest utrzymanie wypłacalności, a również możliwość regularnego dokonywania spłaty.
Zdolność kredytową możemy opisać jako zdolność do spłaty kredytu i wszystkich kosztów, które z niego wynikają, a które pozostały wyznaczone w umowie. Kolosalne znaczenie ma nie jedynie kwota spłaty, ale też terminowe dokonywanie opłat.

W jakich sytuacjach bank sprawdza należącą do nas zdolność kredytową?
Banki sprawdzają zdolność kredytową zawsze w owym czasie, kiedy tak właściwie pragniemy dostać kredyt. Niezależnie, czy będzie to kredyt hipoteczny, debet gotówkowy, ratalny, czy chociażby karta kredytowa. Są różnice wynikające z tego, jaka jest wielkość sumy kredytu – czy jest ona wyższa, tak jak w wypadku kredytu hipotecznego, czy również mniejsza. W tym drugim przypadku bank bierze pod uwagę jedynie fundamentalne informacje, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o płacach. Tudzież im większa kwota, o jaką się ubiegamy, tym większe są oczekiwania banku. Pracownik banku ma prawo prosić o takie kwestie jak: formę zatrudnienia, wielkość dochodów oraz majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne koszty na utrzymanie, inne wierzytelności finansowe i kredyty, liczba ludzi w gospodarstwie domowym. Najczęściej powiązane jest to z dostarczeniem do banku całej dokumentacji, a to wydłuża procedurę.

Jak uczynić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, poprawnie jest należycie się przygotować. Jednym z kroków, które jesteśmy w stanie zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Gwarantują nam to kalkulatory osiągalne w Internecie, a jednym z nich jest ten, który odnajdziemy na stronie obliczzdolnosc.pl. Dzięki temu w paru prostych krokach jesteśmy w stanie uczynić, jakiego kredytu może nam udzielić konkretny bank.

Jak można poprawić własną zdolność kredytową?
Czasami zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, aby zdobyć potrzebne nam środki, np. na zakup lokalu mieszkalnego. Na szczęście istnieje parę sposobów, które należałoby wypróbować, żeby nieco polepszyć swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wraz ze współmałżonkiem, o ile między małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Należałoby również posiadać jak najogromniejszy wkład własny, ponieważ to zdecydowanie zwiększa możliwości na dostanie korzystnego kredytu. Dłuższy okres kredytu kojarzy się z niższymi ratami – poprawnie jest wziąć to pod uwagę, albowiem może to zwiększyć opisującą nas zdolność kredytową. W przypadku, gdy mamy pozostałe zadłużenia, wolno złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeżeli mamy pozostałe zobowiązania i zadłużenia, dobrze jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Dobrze jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz również pomocnicze wynagrodzenia, np. w postaci premii, w następstwie tego powinniśmy o nich wskazać w zaświadczeniu. Więcej na https://obliczzdolnosc.pl

scroll to top