Poradniki Ciekawostki

Jak działają czytniki kodów?

Czytniki kodów to sprzęty, z jakimi do czynienia mamy każdego tygodnia, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Obojętnie od typu artykułu jaki chcemy nabyć posiada on kod kreskowy, który po odczytaniu wyświetla jego identyfikację zrozumiałą dla kasy bądź komputera. Niedużo niemniej jednak osób wie na jakiej zasadzie działania opiera się czytnik kodów.

Prosta instrukcja obsługi skanera kodów kreskowych
Działanie czytników opiera się głównie na oddziaływaniu czerwonego światła. Transmitowane światło laserowe pada na lustro, jakie z kolei tworzy wiązkę światła spadającego na kod kreskowy. Padające światło odbija się od pauz pomiędzy czarnymi paskami kodu kreskowego oraz wraca z powrotem do wnętrza skanera. Odbija się ono od wklęśniętego lustra (znajdującego się w urządzeniu) i trafia do fotodetektora. Narzędzie zmienia światło na impulsy elektryczne, jakie pozostają “przetłumaczone” na język klarowny dla kas i systemów.

Czytnik kodów – typy
Na rynku wolno spotkać się z dwoma podstawowymi typami czytników. Pierwszy z nich to czytnik kodów bezprzewodowy. Działa on dzięki użytkowaniu działania fal radiowych bądź przez standardowe połączenie bluetooth. Prezentują mnóstwo więcej zalet aniżeli przewodowy skaner kodów, bo charakteryzują się mnóstwo większą mobilnością. Zdecydowanie bardziej do małych sklepów jak butiki czy sklepiki osiedlowe sprawdzi się przewodowy skaner kodów, bowiem równie porządnie jak skaner bezprzewodowy odczytuje kody oraz jest tańszy. Warto kupować skanery wypróbowanej jakości, czyli na przykład takie jak oferuje marka Hardware for Business. W sklepie wolno odnaleźć zarówno skanery przewodowe oraz bezprzewodowe wysokiej jakości i w odpowiedniej cenie.

Jak dawniej radzono sobie z katalogowaniem towarów?
Na przestrzeni lat świat poszedł silnie do przodu dzięki używaniu innowacyjnych technologii. Jeszcze parędziesiąt lat temu nie było techniki, jaka zapewniłaby identyfikowanie artykułów w parę sekund, a proces ten był żmudny i mnóstwo cięższy. Prawdopodobnie wymagał on wielu notatek, poszukiwania danych oraz liczenia. Kod kreskowy to stosunkowo innowacyjny wynalazek, jednakże przeszedł już swoją ewolucję. Na początku powstania tego identyfikatora produktów, prowizoryczny czytnik kodów jako źródła używał światła LED, jakie miało dużo swoich wad. By odczytać kod towar należało przyłożyć bardzo blisko czytnika, jednak nie zawsze to funkcjonowało. Dla porównania, obecny czytnik kodów bezprzewodowy może wyświetlić wiadomości o produkcie nawet z paru metrów zaledwie w parę sekund.

Rodzaj czytnika a branża dystrybucyjna
W zależności od specjalizacji powinno wykorzystywać się różnorodne skanery kodów. Przewodowy skaner kodów jak sama nazwa wskazuje posiada przewód, który dostarcza zasilania, świadczy to, że sprawdzi się on na mniejszych klasach czy w butikach, gdzie nie trzeba z nim spacerować. Przewodowe skanery są trochę tańsze oraz porządnie sprawdzą się w punktach o mniejszych wymaganiach. Firmy, które zajmują się hurtowym sprzedawaniem towarów i posiadają kolosalne hale i magazyny powinny zainwestować w czytnik kodów bezprzewodowy, bowiem gwarantuje on spacerowanie z nim oraz poprawniejsze rozeznanie w identyfikacji towarów. Są przydatne, poręczne, lekkie oraz pokazują informacje o towarze w kilka sekund.

scroll to top